Oświetlenie – klasyczne czy ledowe Jakie światło wybrać

Na drodze nie znajdujemy się sami i każdy motocyklista oraz kierowca samochodu, powinien o tym pamiętać. Sam nie znoszę, gdy ktoś kto jedzie z naprzeciwka, ma źle ustawione światła, lub ich moc jest na najwyższym poziomie, ponieważ zwyczajnie mnie oślepia i rozumiem, on wszystko widzi doskonale i nawet kawałek lasu mu nie ucieknie, ale ja jednak mam wtedy problem.

Nie znoszę tak samo świateł zimnych, niebieskich…. Z tego co wiem, większość moich znajomych również nie lubi mijać się z takimi osobami na drogach, zwłaszcza jadąc motocyklem. Zajmiemy się dziś problematyką świateł i wyjaśnimy sobie kilka powodów i ustawień.

Zbyt mocne światła.

Jest to bardzo popularne na polskich drogach, w końcu jeśli sami możemy coś ustawić na maksimum, to czemu by tego nie zrobić? W dzień nie jest to uciążliwe, jednak wieczorową porą i to przy drodze międzymiastowej, która prowadzi przez las, bywa naprawdę bolesne.

Dużo osób i śmiało mogę nazwać ich Januszami dróg, powie mi, że przecież nie jeździ się często motocyklem, wieczorem po takich drogach – no niestety kochani, pomyłka. Jestem osobą, która mieszka pomiędzy Kozienicami i Radomiem, więc by dojechać do domu, mam jakieś 8 km ruchliwej drogi przez las, gdzie muszę uważać również na zwierzęta (Puszcza Kozienicka w dalszym ciągu posiada ogromną ilość saren, dzików i lisów, które chętnie wybiegają na ulice).

Sam wiedząc jak jest to niebezpieczne, posiadam ustawione światła na minimalnym poziomie jasności… Możecie mi wierzyć, można się przyzwyczaić.

Światła białe i niezgodność z prawem.

Ok, rozumiem, że większość nowoczesnych pojazdów i motocykli, posiada tego typu oświetlenie led, które daje światło białe i dość rażące, sam takie posiadam w swoim motocyklu, gdyż taki się urodził i nie mogę z tym nic zrobić.

Niestety, większość osób samodzielnie wymienia żarówki na światło zimne, ponieważ wyglądają jak popularne kiedyś xenony, które dawały tego typu światło, jednak ich założenie było drogie ze względu na same części i wymagało załatwienia homologacji, co jak wiadomo, nie jest już tak prostą sprawą, jak może się to wydawać.

Wymiana takich żarówek, wiąże się z konsekwencjami prawnymi i często może finalnie kosztować kilka złotych mandatu, lub jeśli trafimy na bardzo ostrego policjanta, zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego do czasu, aż nie wykonamy przeglądu z odpowiednimi żarówkami.

Oczywiście, większość osób tłumaczy się niewiedzą, nieznajomością prawa, lub mówią, że mają w bagażniku żarówki i wymienią je na pierwszej stacji benzynowej, jaką spotkają na swojej trasie. Jest to bajka i policjanci doskonale zdają sobie z tego sprawę, więc coraz rzadziej łapią się na takie śpiewki i bardzo dobrze!

Kochani kierowcy… Nawet nie zdajecie sobie sprawy z tego, jak duże niebezpieczeństwo wprowadzacie na drogę. Robicie to tylko i wyłącznie po to, by wasz samochód trochę lepiej wyglądał i żebyście wy lepiej widzieli drogę w nocy. Weźcie pod uwagę, że jeśli znajdziecie się w sytuacji, gdy oślepicie drugą osobę na zakręcie, to może ona spowodować bardzo poważny wypadek.